O sboru a o městě Shrewsbury

Shrewsbury Cantata Choir je smíšený 40 – 50 členný sbor. Zkouší ve School Chapel (školní kaple) shrewsburské školy každou středu 19.30 – 21 hod. Mnoho členů sice bydlí v Shrewsbury, ale také mnoho dojíždí ze střední a severní části hrabství Shropshire a dokonce od hranic s Walesem.

Sbor zpívá asi 20 let a někteří zakládající členové jsou stále aktivní.

Zpívají z klasického repertoáru např. Requiem od Mozarta, Verdiho a Faureho,  Mši od Williama Byrda, Acis a Galatea, Dixit Dominus od Handela, Mši Gloria od Pucciniho, Brahmsovo Requiem. Dále díla Ruttera, Haydna, Vaughama Williamse, Elgara a Monteverdiho. Rádi zpívají také lehčí žánr při různých příležitostech.

Při některých vystoupeních spolupracují s orchestrem Oswetry Sinfonia. Jejich poslední společné vystoupení byla Missa Brevis od místního skladatele Mel Mcintyre. Také pořádají koncerty pro místní charitu.

 

Po odchodu Iana Warda, který sbor založil  v r.1986 převzal vedení sboru David Leeke, hudební ředitel kostela St. Chad Church ve Shrewsbury.
Město Shrewsbury leží na nejdelší řece Anglie – Severn. Tvoří kolem města oblouk (přístup jen ze severní strany) a byla kdysi přirozenou ochranu.
Hlavní město hrabství Shropshire, bylo poprvé zmíněno v listině z roku 901. Sasy bývalo nazýváno „Scrobbesbyrig". Dnes je překrásným historickým městem s více než 660 památkově chráněnými budovami a také podivnými názvy ulic jako je Dogpole, Mardol, Gullet Passage nebo Grope Lane.
Ve městě se dochovala část středověkého rozvržení ulic. „Shrewsburry’s Shuts and Passages" tvoří unikátní labyrint úzkých uliček, které se vinou křížem krážem centrem města.V Shrewsbury také naleznete dobré obchody, především takové ty zajímavé, nezávislé krámky, které už z tolika měst vymizely.
Římské vinice u Wroxeteru a obchod s vínem Tanners nabízejí nejlepší výběr vín, a zajistí, že žízní tady určitě trpět nebudete.
Nejslavnějším shrewsburským rodákem je Charles Darwin(1731-1802). Světoznámý vědec se tu narodil a chodil do školy. Každoročně je pořádán Darwinům festival.


Moderní budova radnice v Shrewsbury

Mezi významné historické budovy, které stojí za návštěvu, patří římské opatství z roku 1083, středověký hrad a muzeum s uměleckou galerií, které sídlí v dřevěném skladišti ze 16. století.Ve Shrewsbury se daří současnému umění. Je také pořadatelem řady událostí a festivalů včetně slavné srpnové přehlídky květin. Každý rok je tu k vidění přes 3 milióny květů.


Shrewsbury na mapě