Oslava narození skladatele Františka Spilky

30.11.2007, 15:50, Petra Hoblová

Dne 13.11.2007 se Svatobor zúčastnil oslav Štěkeňského rodáka Františka Spilky. Koncert se uskutečnil v překrásných prostorách štěkeňském zámečku.
V úterý 13. 11. 2007 v podvečer tam vyvrcholil festival Spilkovo hudební léto 2007 koncertem, který je letos již  11. v řadě setkání pořádaných městysem Štěkeň a byl věnován právě 130. výročí narození skladatele, dirigenta, sbormistra a organizátora hudebního života na počátku 20. století, prof. Františku Spilkovi. Jemu vděčí za svůj vznik a činnost řada hudebních těles (Pěvecké sdružení pražských učitelů, Pěvecké sdružení pražských učitelek, Pražský pěvecký sbor Smetana, pěvecký sbor Škroup, učitelské kvarteto Máj atd.).


Zámek ve Štěkni

 To vše bylo připomenuto na předposledním  koncertu tohoto festivalu – žijící studentkou F. Spilky na Pražské konzervatoři s. Cyrilou,  J. Jedličkou z PPSS a  F. Zumrem z PSPU. Koncertu se zúčastnili zástupci Ministerstva kultury Praha,  PhDr. V. Appl a Mgr. M. Nádvorník, kteří také ocenili hodnotu Spilkova festivalu..


Svatobor ve Štěkni

 
 O hudbu a zpěv se postaral smíšený pěvecký sbor Svatobor Sušice, který pod vedením dirigenta J. Baierleho uvedl na scénu několik svých sólistů v písních F. Spilky, J. B. Foerstera, J. Bezděka, A. Vivaldiho a A. P. Borodina, hlavně ale zahrál a zazpíval sborové scény z muzikálu  Z. Petra a I. Fischera   Pan Pickwick. Zcela zaplněný zámecký sál obyvateli městyse Štěkeň a širokého okolí Strakonic obdivoval nejen pěvecký, herecký, ale i režijní potenciál tohoto sboru.


Pohoštění po tomto obdivuhodném výkonu připravily řádové sestry Congregatio Jesu, které nyní tento zámek spravují a uvádějí jako ubytovací zařízení a kulturní centrum v život.   

Po koncertě si účinkující i někteří posluchači prohlédli Památný pokoj spisovatele K.Klostermanna, který zde na zámku 23.7.1923 zemřel.

Posledním letošním představením bude vánoční koncert 14. 12.  sopranistky Gabriely Pechmannové v kostele sv.Mikuláše. 

Napsal:
František Sáček, organizátor Spilkova hudebního léta ve Štěkni
 
« Zpět


Diskuse: "Oslava narození skladatele Františka Spilky"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře