PS Prácheň Horažďovice slaví 145. let

25.06.2007, 10:41, Petra Hoblová

Letos slaví krásné 145 výročí vzniku Pěvecký spolek Prácheň z Horažďovic. Slavnostní koncert k tomuto výročí se odehrál 9.6.2007 v 18,00 v překrásných prostorách horažďovického zámku. Jako hosty si PS Prácheň pozval finské Jyränkö Kuoro se sbormistryní Kai Kirik.

Nejprve se představil PS Prácheň. Na přivítanou se sálem rozeznělo Canticorum iubilo a Tebe poem. Následovalo pásmo lidových písní – moravská Mikulecká dědina, slovenská Prší, prší, švýcarská Vítr jménem Jan, italská Ma bella bimba a české Písně z Plzeňska a Když jsem rozmarýnku trhala.Po poslední písni následovala gratulace Svatoboru. Delegace složená ze tří členů – prezidenta Ivana Čámského, Milady Váňové a Petry Hoblové, předala dárkový koš. Ivan Čámský pronesl pár slov – ocenil jejich dlouholetou práci a chuť stále zpívat a vystupovat.


Po této malé pauze nastoupil finský sbor Jyränkö Kuoro z finského města Heinola. Koncertem vyvrcholil jejich třídenní pobyt v České republice. Zahájili své vystoupení finskými písněmi Suomalainen rukous a On suuri sun rantas autius (finské národní písně).
Při další skladbě se  sálem rozezněla slova:
„Mä oksalla ylimmällä oon Harjulan seljänteen….“. Pro Svatobor tak známá Kesäpäivä Kangasalla. V roce 2004 ji nastudoval na zájezd  a vystoupení ve Finsku. Píseň je vlasteneckou oslavou finské přírody – básník opěvuje krásu jezer a zálivů.
Následovaly další lidové a národní písně, ale i populární melodie např. od Glena Millera, bahamský spirituál, Ave Maria .
Zazněla i Sydämeni laulu – Píseň méhoé srdce, od finského hudebního velikána – Jeana Sibelia. Svatobor navštívil v roce 2004 Sibeliův dům, a také jeho hrob.


Bylo úžasné, jak dokázal  malý finský sbor  zpívat svou hudbu neuvěřitelně procítěně a s chutí. Málokdo by věřil, že za tak silným zpěvem stojí pouze 16 lidí. Jak jsme se již sami přesvědčili v roce 2004 ve Finsku, Finové hudbu milují a dokážou jí opravdu prožít.
Na závěr koncertu zazpívali oba sbory společně Ave verum corpus od W.A. Mozarta.PS Prácheň měl připravené v kulturním domě pro své hosty malý raut. Pronesly zde projevy současný i bývalý starosta Horažďovic, zástupci jednotlivých sborů. Sbory si předaly dárky na památku. Finové přivezli symbolicky na ochutnávku lososa a jejich speciální chléb.
 Zábava pokračovala  i nadále ve velmi přátelském duchu. Sbory se střídaly ve zpěvu a předváděly co umí. Byl to velmi povedený večer.
Více fotek z akce ve fotogalerii.
 
« Zpět


Diskuse: "PS Prácheň Horažďovice slaví 145. let"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře