Slavnost k 140. výročí položení základních kamenů Národního divadla v Praze

19.05.2008, 22:32, Petra Hoblová

Symbolický základní kámen na oslavách 140 výročí16. května 1868 ožila Praha i celá zem velkou celonárodní slavností - položením základního kamene Národního divadla. Již 14. května přijelo do Prahy 25 tisíc diváků, 15. května dorazilo do Prahy 24 zvláštních vlaků a 16. května dalších 60 tisíc lidí. Myšlenkou divadla žil celý národ, a tak není divu, že i základních kamenů se sešlo víc. 


Zpráva o vylomení kamene z Řípu vyvolala velké nadšení i touhu věnovat do základů Národního divadla kameny i z jiných památných míst Čech a Moravy. A tak byly do Prahy povozy, vlakem, ale i lodí či na voru, dopraveny kameny ze Žižkova, Blaníku, Práchně, Domažlic, Vyšehradu, Chrasti u Chrudimi, Buchlova, Záhlinic, Boubína, Svatoboru, Zlatého koně, Doudleb, Branky u Dobenína, Trocnova a Hostýna a cihla z Podivína.Dobová fotografie ze 16.8.1868 zachycuje slavnosti položení základních kamenů

Přesně na den 16.5.2008, kdy uplynulo 140 let od této velké události, uspořádalo Národní divadlo oslavu k tomuto výročí. Mimo jiných byl pozván také náš pěvecký sbor Svatobor, neboť se již před 140 lety zúčastnil svým vystoupením velkolepých oslav v Praze a také proto, že jeden ze základních kamenů ND pochází z vrchu Svatobor nad Sušicí.

Program oslav se odehrával na piazzetě mezi budovami staré a nové budovy ND. Jako první vystoupil s krátkým programem Svatobor, poté horažďovický pěvecký spolek Prácheň, Sušický dětský sbor - Včelky a následovala vystoupení několika folklórních souborů z Moravy a jižních Čech.


Svatobor na pódiu před slavností


Sušické Včelky


Atmosféru původní slavnosti z roku 1868 navodili herci ND v dobových kostýmech a hlavní postavou v tomto krátkém divadelním představení byl herec David Prachař.Bohužel ke konci představení se strhla bouřka s prudkým deštěm a narušila průběh akce, Svatobor však setrval na svém místě a zcela promáčení zpěváci zazpívali na závěr programu na piazzetě Aleluja od Petra Pálky. Poté se vydal průvod všech účinkujích se symbolickým základním kamenem do budovy ND za zpěvu písně Čechy krásné, Čechy mé". Ve foyer ND se průvod zastavil a David Prachař všechny vyzval k zazpívání dvou slok písně „Kde domov můj“. Tím byla slavnost pro veřejnost ukončena.


Průvod se symbolický základním kamenem


V odpoledních hodinách proběhla v místnosti se základními kameny další slavnost kde se setkali hosté a partneři ND a také starostové jednotlivých obcí, ze kterých byly základní kameny dovezeny. Kromě svých projevů přečetli také historické průvodní dopisy, které byly zaslány spolu s kameny před 140 lety.

Za Sušici zde vystoupil prezident Svatoboru Ivan Čámský a pronesl tento pozdrav:

Milé Národní divadlo.

Naši pradědové tě zakládali v době národního obrození jako pilíř české kultury a jazyka.

Ve své historii jsi obstálo  na výbornou a stále záříš na břehu Vltavy jako korunovační klenot  české kultury.

A co ti přejeme do věků příštích?

Slýcháme hlasy, že v propojeném, globalizovaném světě malé národy a jejich jazyky zaniknou.

Ale nemohou zaniknout ty národy, které si udrží svoji kulturu  a svůj jazyk. A tak vidíš milé Národní divadlo, že tvoje poslání nekončí.

Když kámen vylomený z vrchu Svatobor opouštěl za hlaholu zvonů brány města Sušice, doprovázeli jej občané i představitelé města.

Symbolickým poklepem na náš základní kámen ze Svatoboru se hlásíme k odkazu našich předků a přejeme ti, abys dále sloužilo jako pilíř celé české kultury.

To ti přejí členové pěveckého sboru Svatobor i občané města Sušice.“


Za odměnu byla speciálně pro Svatobor uspořádaná prohlídka ND. Nejprve jsme si prohlédli místnost se základními kameny.Měli jsme možnost nahlédnout do  Královského salonku v jehož překrásném interiéru pobývá prezident republiky při návštěvě ND a odtud vstupuje do Prezidentské lóže. Také sem jsme mohli krátce nahlédnout, a to po písemném souhlasu prezidenta Václava Klause.


Karel IV. na obraze v Královském salonkuRudolf II.


 
« Zpět


Diskuse: "Slavnost k 140. výročí položení základních kamenů Národního divadla v Praze"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře