Slavnostní otevírání Hauswaldské kaple

08.06.2007, 16:51, Petra Hoblová

Dne 5. května 2007 se uskutečnilo slavnostní otevírání Hauswaldské kaple. I přes deštivé počasí se dostavil velký počet lidí. A Svatobor byl u toho.

Akci pořádalo Občanské sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy. Toto sdružení se velmi zasloužilo o znovuoživení místa kde stávala Hauswaldská kaple. Dnes zde najdeme pouze její základy. Tato stavba se zajímavou historií byla vystavena poprvé v roce 1820, druhá zvětšená v roce 1860 a pro svou špatnou stabilitu byla postavena do třetice v roce 1902. Avšak dne 14.9.1957 byla vyhozena do vzduchu naší armádou při "budování" vojenského prostoru. Jako zázrakem se při odstřelu nic nestalo sošce Panny Marie Lurdské, která je dnes uchovaná v kostele v nedalekém
 Srní.
Současné místo kde stála kaple  a okolí jsou součástí nově otevřené zážitkové stezky Okolo Kostelního vrchu.


Letos v květnu se právě toto místo při slavnostním otvíráni kaple stalo setkání všech nilovníků Šumavy z Čech i Bavorska.
Čtyři členové Svatoboru přispěli k slavnostní atmosféře svým zpěvem, ve složení - Romana Nakládalová, Zuzana Mašková, Jan Pelech a Josef Kanrlík.
Kašperskohorský farář Skýpala posvětil zdejší pramen,
proběhl křest dvou nově vydaných knih Šumavské povídky a do němčiny přeložených Sklářů od Karla Klostermanna.

Pokud se bude chtít ke kapli vydat, je sem příjemná a nenáročná procházka podél Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu od obce Mechov.
 
« Zpět


Diskuse: "Slavnostní otevírání Hauswaldské kaple"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře