Svatobor reprezentoval Sušici v Anglii a ve Skotsku

20.01.2008, 22:06, Petra Hoblová

Muzikanty a sirky ze Sušice najdeš v světě hned, se píše v v Králi Lávrovi. Kazety sirek nechyběly snad v žádném dárkovém balíčku do rodin našich hostitelů v anglickém Shrewsbury a ve skotském Edinburgu. Muzikantů - zpěváků a hudebníků – se vypravilo na reprezentační koncertní turné ze Sušice hned čtyřicet.
Ve dvou hlavních koncertech, které se konaly v kostelech, zazněly zejména duchovní skladby starých autorů i našich současníků. Mimořádný ohlas měla např. Missa Brevis od Zdeňka Lukáše, současného plzeňského skladatele. Oba koncerty zpestřil hudební doprovod „náhodného“ komorního sdružení ve složení Jan Pelech a Tomáš Baierl (housle), Lucie Káňová (flétna), Petr Osička (čelo) a naše stálá klavíristka Zdeňka Milotová a také sólistky Vendulka Stryková (vypůjčená z konzervatoře v Praze) a Katka Tatoušková, (naše „domácí ozdoba“). Při společenských setkáních s našimi partnerskými sbory jsme předvedli také ostatní široký repertoár a naše lidové písně, a za doprovodu několika kytar pak došlo úplně na všechno.

A jaké bylo naše přijetí? Připomněli jsme, že navazujeme na již velmi staré dobré vztahy česko-anglické historie. Vždyť český kníže Boleslav II. si vzal v 9. století za manželku anglosaskou princeznu Ediveu, anglický král Jindřich III. se ucházel o ruku naší Anežky České (12.stol.), Richard II. si vzal za manželku Annu Českou, oblíbenou dceru Karla IV. A nakonec pořádek v anglickém školství udělal na žádost anglického parlamentu J. A. Komenský….

Jak se později přiznali někteří naši hostitelé, byli jsme prvními Čechy, které v životě viděli. Ale již dnes se všichni těší na svůj zájezd do Sušice a velká většina z nich také na první návštěvu České republiky. Bydleli jsme v rodinách a měli jsme možnost poznat zblízka tamní domácí prostředí, zvyky, kuchyni. Mimořádné bylo také přijetí našeho sboru starostou města Shrewsbury a jeho chotí na radnici, s pohoštěním a mimořádnou prohlídkou „Stříbrné komnaty“. A věřte, že až přijedou naši noví přátele k nám, že se máme také čím pochlubit. Cestou jsme navštívili řadu míst, měst a památek a všude zazněla česká písnička.

Za přípravu a organizaci zájezdu patří zvláštní poděkování Anežce Nové a Miladě Váňové. A bez dlouhodobé mravenčí práce našeho sbormistra Pepíka Baierla by se takový zájezd vůbec neuskutečnil.

Díky všem za práci, čas, ochotu, spolupráci, toleranci. Naše tažení bylo úspěšné!

Ivan Čámský
prezident Svatoboru
 
« Zpět


Diskuse: "Svatobor reprezentoval Sušici v Anglii a ve Skotsku"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře