Svatohubertská podívaná tento rok ještě slavnostnější

28.10.2011, 19:25, Petra Hoblová

Patron lovců svatý Hubert má svátek 3. listopadu. A tak se v Sušici již tradičně koná slavnostní pouť k sv. Hubertovi. Letos to bude v sobotu 5. listopadu 2011. Bude to opět velká podívaná i pro ty, kteří se běžně do kostela nedostatnou.


Po pouti k Andělům strážným, patří Svatohubertská pouť k těm vůbec nejnavštěvovanějším v našem kraji. Na starosti ji má P. Tomas van Zavrel, který říká: „Tento rok by měl být program této pouti ještě bohatší. Kromě duchovního rozměru, který je samozřejmě základem celé poutě, je opět zajištěn hudební doprovod liturgie. Na vysoké úrovni ho provede sbor Svatobor s Jihočeskými trubači OSM České Budějovice.“ A dodává: „Tento rok jsem chtěl, aby tato pouť byla zároveň přehlídkou a oslavou myslivosti. Proto budeme velmi potěšeni, pokud se myslivci, hajní, revírníci a lesníci v uniformě jakékoliv hodnosti zapojí do průvodu.“

 


Letos bude svatohubertská pouť v 17.30 hod. zahájena vystoupením Jihočeských trubačů, kteří před sušickou radnicí předvedou loveckou hudbu a signály. Odtud pak vyjde slavnostní průvod duchovních, představitelů veřejného života, myslivců, hajných, revírníků, lesníků, trubačů a široké veřejnosti do chrámu sv. Václava. V průvodu se ponesou také trofej jako odkaz svatohubertského symbolu hlavy jelena.


V chrámu sv. Václava proběhne známá svatohubertská mše svatá za zemřelé i žijící myslivce, hajné, revírníky a lesníky, na poděkování za veškerou floru a faunu a s prosbou za životní prostředí. Mši svatou opět doprovází Pěvecký sbor Svatobor, který již léta na této akci spolupracuje a Jihočeští trubači OMS České Budějovice. Svatobor zpíval tuto mši v roce 2004 a 2005 také v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, za mezinárodní účasti členů řádu sv. Huberta.


„Mně je příběh sv. Huberta velice blízký, protože jsem sám prožil ve svém životě velké obrácení, než jsem se stal knězem,“ vypráví farní vikář, P. Tomas a vysvětluje „Svatý Hubert, který žil ve druhé polovině sedmého století a pocházel ze vznešené rodiny, se rád věnoval lovu a jiným světským radovánkám. Legenda vypráví, jak se mu při lovu na Zelený čtvrtek zjevil jelen se zářícím zlatým křížem mezi parohy. Tento zážitek Hubertem natolik vnitřně pohnul, že se rozhodl stát knězem.“

 

Tisková zpráva
Autor: Helena Pekárková

 
« Zpět


Diskuse: "Svatohubertská podívaná tento rok ještě slavnostnější"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře